XNX How to Perform a Calibration of a Gas Detector by

0

XNX ile Gaz Dedektörünün Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

XNX ile bir gaz dedektörünün kalibrasyonunu nasıl yapabilirsiniz? Bunu yapmanın iki yolu vardır. İlk yöntem, dedektörünüzde belirli bir ayarın ayarlanmasını içerir. Bu, bir gaz dedektörünü kalibre etmenin en kolay yoludur. İkinci yöntem, düzgün çalıştığından emin olmak için dedektörünüzü manuel olarak kalibre etmeyi içerir. Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki makaleyi okuyun. İşte her iki yönteme de kısa bir giriş.xnx

XNX vericileri standart bir verici arabirimine sahiptir ve endüstri standardı sinyal çıkışlarının kullanımını destekler. Ek olarak, vericiler ortaya çıktıkça yeni saha standartlarını karşılamak için kolayca yeniden yapılandırılabilir. XNX ayrıca kalibrasyonu izlemek ve sürdürmek için ortak bir platform sağlar. İşte vericilerinizi kurmanıza yardımcı olacak bazı adımlar. Temel kurulumla başlayalım. XNX Evrensel Vericiyi (UXT) baz istasyonunuz olarak kullanmak, dedektörün her yönünü tek bir yerden kontrol etmenizi sağlayacaktır.

XNX vericilerini kalibre etmek için önce sensörün düzgün çalışıp çalışmadığını belirlemelisiniz. Verici mevcut seçeneği ve yeni kurulan seçeneği gösterecektir. Kalibrasyon başarısız olursa, bir F165 hatası rapor edilecektir. Kalibrasyon işlemini farklı bir kalibrasyon gazı şişesi ile çalıştırarak kalibrasyon sonuçlarınızı doğrulayabilirsiniz. Yeni değerin ne olduğundan emin değilseniz XNX Teknik Kılavuzuna bakın.

XNX vericilerinin birden çok arıza modu vardır ve birden çok sensörü destekler. XNX Evrensel Verici, sensörü iki saniyede bir yoklar. XNX Evrensel Verici basit ve az bakım gerektirir. Endüstri standardı PLC’leri ve üç adede kadar röleyi ve ayrıca HART el cihazlarını destekler. Honeywell Analytics servis departmanı, iletişim hatasının nedenini belirlemenize yardımcı olacak ve size bir çözüm sunacaktır.

XNX gaz dedektörünü kalibre etmek için aşağıdaki adımları izleyin. İlk olarak, Ana Menüde Yapılandırma Menüsünü bulun. Tablo 6’daki mA seviyelerini seçin. Bu değerler sensörün çıkışıyla eşleşmelidir. Ardından, bir mod seçin ve Enter’a basın. Değerleri içeren bir ekranla yeni bir pencere açılacaktır. Dedektör modelinize bağlı olarak ışın engellendi veya düşük sinyal seçeneğini seçebilirsiniz.

Doğru kalibrasyon modunu ayarladıktan sonra, vericinin arıza süresi ayarını yapılandırmalısınız. XNX vericileri, arıza süresi ayarını destekler. Ayardan emin değilseniz, önce sıfırlayın. Aksi takdirde çalışmayacaktır. Arıza süresini kesintiye uğrattıysanız XNX Evrensel Verici başarısız olur. Bu olursa, XNX dedektörü bir ışın blok hatası üretecektir.

Başka bir yöntem, vericiyi bir HART arayüzü için yapılandırmaktır. XNX vericisinin üç arayüz seçeneği vardır: Röle, Terminal Bloğu ve XNX-Röle. Bu arabirimlerin her biri, alarmları sıfırlamak için kullanabileceğiniz bir Alarmları ve Hataları Sıfırla girişine sahiptir. Verici ayrıca üç röleye sahiptir: biri alarm seviyesi için, ikisi arıza seviyesi için.

Verici için bir dil seçtikten sonra vericinin özelliklerini yapılandırmanız gerekecektir. Vericinin alarm/arıza sıfırlamasını, sensör verilerini ve olay geçmişini yapılandırabilirsiniz. XNX Evrensel Verici, yeni bir sensör tipini de kabul edebilir. Bir XNX Evrensel Verici kullanıyorsanız, vericinin dilini de değiştirebilirsiniz.xnx

XNX evrensel vericiler de kalibre edilebilir. Bu vericiler, yanıcı gazları ve oksijeni tüketen gazları algılama seçeneğine sahiptir. XNX evrensel verici, 15 metrelik blendajlı kablo ve bir uzak terminal kutusuyla birlikte gelir. Diğer gaz dedektörlerini ve vericilerini kalibre etmek için kullanabilirsiniz. Talimatlar için kılavuzu okuduğunuzdan emin olun. Dedektörünüzü kullanmadan önce kalibre etmek her zaman en iyisidir.

XNX Honeywell gaz dedektörünüzü kalibre etmek için üreticinin talimatlarını izlemelisiniz. Yılda bir veya 12 ayda bir yapılmalıdır. Uygulamanıza ve hedef frekansına bağlı olarak sensörün ömrü değişir. Bir zehirli gaz sensörünün tipik ömrü 12 aydır. Farklı bir gaz kullanırken verilerinizi kaydetmeyi unutmayın. Kalibrasyon, hangi gazın en yüksek konsantrasyona sahip olduğunu belirlemenize yardımcı olacak, bu da iş yerinizdeki güvenlik seviyesini belirlemenize yardımcı olacaktır.

HONEYWELL XNX
XNX GAZ DEDEKTÖRÜ KALİBRASYONU

 

XNX Sensepoint Serisi Kurulumu

Honeywell gaz dedektörü kalibrasyonu için bir XNX Sensepoint Serisi kurulumunun kullanılması, kurulum ve devam eden bakım maliyetlerinden tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Bu sistemler ortak bir arayüz ve yedek parça sunar. Ayrıca, kurulumu ve çalıştırılması kolaydır. Ayrıca özel eğitim ve yedek stok seviyeleri ihtiyacını da en aza indirirler. Ayrıca cihazların basit tasarımı ve yerel LED’leri, herhangi bir özel beceri gerektirmeden tek bir kişi tarafından kurulumu gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.

XNX Sensepoint serisi, düşük maliyetle yüksek kaliteli çözümler sunan bir dizi sabit gaz dedektörü içerir. Bu dedektörler, endüstri standardı bir mV köprü çıkışına ve düşük bir sahip olma maliyetine sahiptir. PPM ve % LEL algılama aralıkları arasında seçim yapabilirsiniz. Ayrıca Sensepoint XNX Evrensel Verici Gaz Dedektörü Honeywell’in endüstriyel sabit gaz sensörleriyle uyumludur.

 
Leave A Reply

Your email address will not be published.